Пластикові та металопластикові труби для водопроводу і опалення

metalloplastikovye-truby-tehnicheskie-harakteristiki

Для облаштування систем опалення та водопостачання приватних будинків в більшості випадків використовують труби з полімерних матеріалів. Про вибір і монтажі пластикових і металопластикових трубопроводів ми і розповімо в цьому матеріалі.

Які труби вибрати для водопроводу і опалення?

Варіантів полімерних труб чимало. Це можуть бути вироби з поліетилену (рус. – ПЕ, англ. – PE), зшитого поліетилену (ПЕС, PEX), поліпропілену (ПП, PP), полібутилену (ПБ, PB) і полівінілхлориду (ПВХ, PVC). Незважаючи на велику кількість найменувань, велика частина цих матеріалів (за винятком ПВХ) мають подібну будову і відносяться до загальної групи хімічних сполук – поліолефінів.

Використовуються згадані полімери при виробництві композитних металопластикових труб, а також інших типів армованих труб (наприклад, поліпропіленових виробів, посилених шаром металу або скловолокна). Принципова відмінність цих труб від інших як раз і полягає в наявності додаткового армуючого шару. Наведемо основні різновиди полімерних труб.

До речі сьогодні хотіли б вам порадити трубы и фитинги по самій доступній ціні в інтернет-магазині за посиланням з швидкою доставкою по всій країні!

Поліетиленові труби

Мають найменшу вартість сировини і мінімальну температурну стійкість. Їх можна використовувати при робочій температурі не більше + 40-45 ° C і тиску (в залежності від товщини стінок) до 5-25 бар. Ці параметри відповідають вимогам для організації систем холодного водопостачання.

З’єднують поліетиленові труби за допомогою зварювання, різьбових з’єднань або опресування. Сам по собі поліетилен – речовина білого кольору, яке має мінімальну стійкість до сонячного ультрафіолету. Для уповільнення старіння до складу поліетилену додають стабілізатори (наприклад, сажу) і отримують більш стійкі вироби чорного кольору.

Труби з полівінілхлориду

Для організації холодного і гарячого водопостачання застосовують і труби з полівінілхлориду та хлорованого полівінілхлориду (ХПВХ, PVC-С), граничний діапазон робочих температур яких не повинен перевищувати, відповідно, +60 ° C і +95 ° C (робочий тиск до 6-25 бар ).

Труби з полівінілхлориду зручні в монтажі, оскільки дозволяють робити нероз’ємні з’єднання шляхом склейки, а також використовувати фасонні вироби з різьбленням. Однак продаються такі труби тільки у вигляді прямих відрізків, тоді як труби з усіх видів поліетилену можна купити в бухтах. Крім внутрішнього водогону, і поліетиленові труби, і ПВХ-труби набагато більш широко представлені в сегменті каналізації, водовідведення та зовнішнього водопроводу.

Поліпропіленові труби

Це наступний етап розвитку хімічного виробництва після поліетилену і полівінілхлориду. Цей матеріал має більш високу термічну стійкість і механічні характеристики. Поліпропіленові труби використовують для систем холодного та гарячого водопостачання, опалення (а також каналізації та водовідведення).

При їх експлуатації потрібно розуміти, що максимальний діапазон робочих температур цих труб – + 70-75 ° C з можливістю лише короткочасного підвищення до +95 ° C. Робочий тиск в залежності від товщини стінок може досягати 10-25 бар.

Недолік поліпропілену – досить високий коефіцієнт лінійного розширення, і такі труби часто армують стабілізуючою прокладкою з алюмінію або скловолокна. Як і вироби з ПВХ, труби з поліпропілену не відрізняються високою еластичністю і їх теж випускають у вигляді прямих відрізків.

Монтують поліпропіленові труби із застосуванням зварювання, а також за допомогою компресійних фітингів. Завдяки комбінованим фітингів, їх зручно використовувати для ремонту старих металевих трубопроводів.

PEX-труби із зшитого поліетилену

Ще сильніше поліпшити температурну стійкість пластикових труб вдалося в PEX-трубах із зшитого поліетилену, де лінійні молекули полімеру поперечно з’єднані ( «зшиті») між собою.

Різні варіанти PEX-труб можна використовувати як для гарячого і холодного водопостачання, так і для опалення. Межі температури і робочого тиску відрізняються в залежності від виробника і моделі і досягають, відповідно, значень в + 90-95 ° C і 8-25 бар.

PEX-труби відрізняються пластичністю і наявністю ефекту температурної пам’яті (деформована при монтажі труба після прогріву до температури + 100-120 ° C здатна відновлювати форму). Однак зшитий поліетилен не дає можливості використання зварювання для з’єднання труб і відрізняється нездатністю тримати форму, що ускладнює монтаж. З’єднують PEX-труби за допомогою компресійних і пресових фітингів.

Металопластикові труби

Окремо виділяють також металопластикові труби, які складаються з трьох шарів. Зазвичай це внутрішня РЕХ-труба із зшитого поліетилену, середній шар з алюмінієвої фольги і зовнішня захисна оболонка з поліетилену або зшитого поліетилену (проте склад шарів може бути і іншим із застосуванням поліетилену PE-RT).

Внутрішня, основна труба має високі теплостійкість і пропускну здатність, які характерні для звичайних PEX-труб (температура до + 90-95 ° C, тиск до 8-25 бар). Середній шар дозволяє зменшити термічне розширення і нездатність зберігати форму при вигині, бла